Eagleová stáhla kandidaturu na předsedkyni britských labouristů

Bývalá britská stínová ministryně obchodu Angela Eagleová stáhla svou kandidaturu na předsedkyni britských opozičních labouristů. Zároveň podpořila bývalého stínového ministra práce Owena Smithe, který se stejně jako ona vymezuje proti současnému předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. Ten čelí mezi labouristickými poslanci kritice kvůli svému nevýraznému postoji v kampani před referendem o brexitu, proti kterému se Labouristická strana stavěla.

„V současnosti máme Labouristickou stranu, která nepracuje, máme vůdce, který nemá důvěru svých poslanců a který neoslovuje zemi. Potřebujeme silnou a jednotnou Labouristickou stranu, abychom mohli být dobrá opozice, abychom mohli vystoupit proti konzervativní vládě a vyléčit zemi,“ uvedla Eagleová.

Bývalá stínová ministryně byla první Corbynovou vyzývatelkou, nyní však podle BBC oznámila, že „v zájmu strany“ svou kandidaturu stahuje. Britští komentátoři už dříve upozorňovali, že pokud bude proti Corbynovi stát více kandidátů, hlasy odpůrců současného předsedy se rozdělí mezi ně a žádný z nich nedokáže Corbyna porazit.

O novém předsedovi labouristů rozhodnou příznivci strany, kteří se zaregistrují a zaplatí poplatek 25 liber (800 Kč). Loni Corbyn v hlasování s velkou převahou vyhrál, když oslovil především levicové křídlo strany. Podle průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil server deníku The Daily Telegraph, má současný předseda velkou podporu i nadále: volilo by ho 54 procent členů strany.

Proti Corbynovi se staví především labourističtí poslanci, z nichž 80 procent v nezávazném hlasování na konci června vyslovilo svému předsedovi nedůvěru. Podle expertů je odpor zákonodárců tak silný, že v případě Corbynova zvolení by straně hrozil rozkol.

Newsletter