EasyJet zatím neví, zda přesune ústřední mimo Británii

Britské nízkonákladové aerolinie easyJet začaly jednat s regulátory členských zemí Evropské unie o přestěhování svého ústředí z Británie. S odvoláním na zdroje blízké letecké společnosti o tom dnes informovala televize Sky News. Aerolinky pak v reakci na tyto spekulace uvedly, že rozhodnutí v této věci padne, až budou jasné podmínky odchodu Británie z EU a nové uspořádání vztahů.

Generální ředitelka aerolinek Carolyn McCallová podle zdrojů Sky News na soukromých schůzkách tento týden naznačila, že přesun ústředí z Británie je po vítězství takzvaného brexitu v nedávném referendu prakticky nevyhnutelný. Mluvčí aerolinek v reakci na zprávu agentuře Reuters řekl, že aerolinky se chtějí připravit na všechny možnosti.

EasyJet na vystoupení Británie z EU doplatí zřejmě nejvíce z evropských leteckých přepravců, uvedl Reuters. Aerolinky totiž musejí mít unijní osvědčení leteckého provozovatele, aby mohly provozovat lety mezi ostatními členskými státy EU, třeba mezi Berlínem a Bruselem, nebo na vnitrostátních trasách uvnitř jiného členského státu v rámci jednotného evropského vzdušného prostoru. Takové trasy tvoří podle analytiků odhadem třetinu veškerých aktivit easyJet. Kdyby si však Británie v souvislosti s brexitem dokázala vyjednat nepřetržitý přístup na jednotný trh EU, pro aerolinky by se nic nezměnilo.

Zdroje Sky News tvrdí, že aerolinky již vedly předběžné rozhovory s několika neupřesněnými členskými státy EU o vydání zmíněného osvědčení pro easyJet, které by tam pak mohly ustavit své ústředí.

Newsletter