EBA: Podíl nesplácených úvěrů bank v EU je stále příliš vysoký

Rozsah nesplácených úvěrů u bank v Evropské unii je i přes pokles v posledních letech znepokojivě vysoký. Dosahuje objemu zhruba jednoho bilionu eur (27 bilionů Kč), což představuje roční výkon španělské ekonomiky a 7,3 procenta ekonomiky EU. Uvedl to dnes Evropský bankovní úřad (EBA).

Podíl takzvaných úvěrů v selhání (NPL) u velkých evropských bank činil na konci června 5,6 procenta celkového objemu půjček a klesl z 6,1 procenta na počátku roku. V USA je však tento ukazatel zhruba poloviční a v Asii ještě nižší, uvedla EBA.

NPL definuje úřad jako půjčky, jejich splátky jsou v prodlení více než 90 dní nebo takové, u nichž byly ještě před tímto termínem registrovány pravděpodobné problémy se splácením. Údaje EBA se týkají 105 bank ve 20 zemích EU a Norsku.

Nejhůře na tom jsou podle údajů EBA banky na Kypru, jejichž úvěry jsou z celé poloviny klasifikovány jako špatné. Následuje Slovinsko (28,4 procenta), Irsko (21,5 procenta) a Maďarsko (18,9 procenta). Italské banky mají 16,7 procenta nesplácených úvěrů.

„Situace se sice postupně zlepšuje, kvalita úvěrových aktiv ale zůstává významným zdrojem obav a je brzdou poskytování nových úvěrů i ziskovosti bank,“ uvedl EBA podle agentury Reuters.

Nejnižší podíl špatných úvěrů měly banky ve Švédsku, u nichž činil 1,1 procenta na celkovém objemu. Velmi nízký je také v Norsku, Finsku, Británii, Nizozemsku a Německu, kde podíl nesplácených půjček činil 3,4 procenta.

Průměrná ziskovost evropských bank měřená návratností základního ukazatele kapitálu se v polovině roku zlepšila na 9,1 procenta z nuly na konci roku 2013. Byla tak stále pod hranicí deseti procent, která je podle bank minimem potřebným k dlouhodobému pokrytí nákladů kapitálu. Německé banky mají kapitálovou návratnost jen 6,2 procenta, uvedl EBA.

Newsletter