EBRD chce, aby Kyjev zvrátil rozhodnutí o Ukrtransgazu

Šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Suma Chakrabarti dnes vyzval ukrajinskou vládu, aby ustoupila od rozhodnutí převést kontrolu nad státním přepravcem plynu Ukrtransgaz na ministerstvo hospodářství. Kyjev nyní otázku oddělení Ukrtransgazu od státního energetického podniku Naftogaz znovu zkoumá, řekl šéf banky agentuře Reuters.

Mezinárodní věřitelé Ukrajiny již delší dobu volají po rozdělení Naftogazu, jehož byl Ukrtransgaz součástí. Nedávné rozhodnutí Kyjeva převést provozovatele plynovodů pod ministerstvo je ale zaskočil a rozladil. Na tento krok si stěžoval i Naftogaz, podle něhož jde o porušení dohody s věřiteli a mohlo by to ohrozit financování ukrajinských nákupů plynu z Evropy.

„Jednáme s vládou, jak zajistit, aby se taková rozhodnutí přijímala náležitě; v tomto případě si myslíme, že by bylo vhodné toto rozhodnutí přehodnotit, protože se to dotýká investorů, jako jsme my, Světová banka a další,“ řekl Chakrabarti. Dodal, že tento problém ovlivňuje pohled investorů na Ukrajinu.

Navzdory vládnímu rozhodnutí ohledně Naftogazu minulý týden výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) schválila uvolnění jedné miliardy dolarů (24 miliard Kč) z úvěrového programu pro Ukrajinu.

EBRD je jedním z největších investorů na Ukrajině. V minulých dvou letech tam financovala projekty v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Kvůli politickým problémům prvních pěti měsíců tohoto roku ale letos příliv investic banka výrazně zpomalí, řekl Chakrabarti.

Newsletter