Dolarový index oslabil pod 91 bodů. Euro díky slabému dolaru zpevnilo nad 1,2100 EURUSD. Měny regionu včera vykázaly ztráty, které dnes opět navyšují. Středový kurz koruny se pohybuje nad 26,40 za euro.

EBRD loni měla jeden z nejlepším roků, vydělala miliardu eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) loni zvýšila čistý zisk na jednu miliardu eur (27 miliard Kč) z 0,8 miliardy eur o rok dříve. EBRD to uvedla v dnešním sdělení. Jde o jeden z nejlepších finančních výsledků v její historii, informovala agentura Reuters.

EBRD v lednové výroční zprávě uvedla, že loni investovala 9,4 miliardy eur, a zopakovala tak rekord z roku 2015. Svými penězi podpořila 378 projektů, největšími příjemci byly Turecko, Kazachstán, Egypt, Polsko a Bulharsko; prudce se naopak snížil objem prostředků určených Ukrajině.

EBRD byla založena v roce 1991 jako rozvojová banka, která měla pomáhat s transformací zemí bývalého sovětského bloku na tržní ekonomiky. V posledních letech se její aktivity rozšířily mimo tuto oblast do některých afrických a asijských zemí, od Maroka až po Mongolsko.

V České republice už banka nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Newsletter