EBRD schválila půjčku Ukrajině na nákup plynu

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) schválila Ukrajině půjčku 300 milionů USD (7,3 miliardy Kč) na koupi plynu před blížící se zimou. EBRD slíbila půjčit ukrajinské státní energetické firmě Naftogaz na koupi plynu výměnou za reformy energetického sektoru.

Peníze mají být určeny na koupi plynu spíše z evropské sítě než z Ruska. Ukrajina se od července musela spoléhat výlučně na svou vlastní produkci a na zpětný tok plynu z Evropské unie. Důvodem byl spor s Ruskem o ceny plynu, který se podařilo vyřešit až nyní a dodávky z Ruska budou obnoveny od října.

V dubnu Kyjev zvýšil ceny energií pro spotřebitele, které byly dlouho nižší než tržní, a slíbil rozdělit Naftogaz na samostatné subjekty zaměřené na těžbu plynu, prodej a dodávky.

„EBRD je spokojen s prací, která byla doposud provedena v energetickém sektoru. Zvýšení cen je velmi důležité,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel EBRD pro energetické a přírodní zdroje Riccardo Puliti. Dodal však, že je ještě hodně práce, kterou bude potřeba udělat. Banka by také ráda, aby se Naftogaz rozdělil spíše dříve než později.

Půjčka od EBRD je tříletý revolvingový úvěr. Ukrajina bude díky tomu moci koupit 1,2 miliardy metrů krychlových plynu do svých podzemních zásobníků. V těch je nyní zhruba 15,5 miliardy metrů krychlových a Ukrajina tvrdí, že potřebuje mít v zásobnících 19 miliard metrů krychlových, aby mohla zajistit nepřerušený tranzit plynu do evropských zemí a měla dostatek plynu pro své potřeby.

Newsletter