EBRD: Uprchlická krize začíná mít vliv na hospodářský vývoj

Na řadu rozvíjejících se ekonomik, ve kterých působí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), začíná mít negativní dopad uprchlická krize. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějšího výhledu banky. Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a v Severní Africe. Českou republiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé ekonomiky.

EBRD předpokládá, že hospodářský růst v celém jejím regionu letos zpomalí na pouhých 0,2 procenta z loňských 1,8 procenta. „Vyhlídky pro ekonomiky, kde EBRD investuje, zůstávají nerovnoměrné. Východnější země jsou pod tlakem kvůli ruské hospodářské recesi a nízkým cenám ropy a dalších komodit. Západnější země těží z oživení v eurozóně a z vlivu stimulačních opatření Evropské centrální banky,“ uvedla banka.

Ve své prognóze se EBRD podle agentury Reuters poprvé podrobněji zaměřila také na důsledky uprchlické krize. „Uprchlická krize, která se letos vystupňovala, ovlivňuje ekonomiku řady zemí,“ uvedla banka. „Tento masivní příliv uprchlíků v některých případech vytváří tlak na veřejné služby, vládní finance a trhy práce,“ dodala.

Banka upozornila, že například Turecko podle odhadů hostí více než dva miliony uprchlíků, zatímco v Jordánsku nyní uprchlíci tvoří téměř pětinu populace. EBRD u obou těchto zemí zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok. Negativní hospodářské vlivy se očekávají rovněž v Řecku, Slovinsku, Makedonii a Maďarsku, jež leží na hlavních trasách uprchlíků, píše agentura Reuters.

Banka předpokládá, že růst rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí v letošním roce mírně zpomalí na tři procenta z loňských 3,1 procenta. V příštím roce očekává další zvolnění na 2,9 procenta. Na Slovensku by však měl hospodářský růst letos výrazně zrychlit na 3,1 procenta z loňských 2,5 procenta. Napřesrok by pak měl dosáhnout 3,2 procenta.

Ruská ekonomika by se podle EBRD měla letos propadnout o 4,2 procenta po loňském nárůstu o 0,6 procenta. Rusko se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. V příštím roce by měl hospodářský propad v Rusku podle EBRD zpomalit na 1,2 procenta díky adaptaci na nižší ceny ropy.

Hospodářský pokles podle banky čeká letos i příští rok také Řecko, které se potýká s negativními důsledky dluhové krize. Letos by měla řecká ekonomika klesnout o 1,5 procenta a napřesrok dokonce o 2,4 procenta.

Newsletter