ECB chce po bance Monte dei Paschi výrazně snížit špatné úvěry

Evropská centrální banka (ECB) sdělila italské bance Monte dei Paschi di Siena, aby do tří let snížila objem nesplácených úvěrů o 40 procent. Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Postup ECB znamená další tlak na Řím i Brusel, aby pokročily se stabilizací italského bankovního systému. Akcie Monte dei Paschi se v reakci na požadavek ECB propadly na historické minimum.

ECB italský bankovní dům požádala, aby v roce 2018 snížil objem čistých pohledávek se selháním na 14,6 miliardy eur (396 miliard Kč) z loňské úrovně 24,2 miliardy eur (656 miliard Kč). Cíle ECB pro letošní a nadcházející rok činí 21,8 miliardy eur, respektive 18,4 miliardy eur.

Ze všech velkých italských bank je Banca Monte dei Paschi di Siena nejslabším článkem – z bank zapsaných na burze má největší podíl špatných úvěrů vůči nesplaceným úvěrům celkem. Aby splnila cíl, který požaduje ECB, bude zřejmě muset rychle přikročit ke zvýšení kapitálu. A to za situace, kdy zájem investorů o špatné úvěry zasáhl takzvaný brexit, tedy rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Akcie italské banky pro oznámení ECB prohloubily ztrátu na více než devět procent a dostaly se na nové minimum 0,34 eura. Tržní hodnota bankovního domu tak činila zhruba jednu miliardu eur. Od začátku roku akcie banky vykazují pokles asi o 70 procent.

Italská vláda chce od Evropské unie získat svolení, aby mohla bankám jako je Monte dei Paschi se získáním dodatečného kapitálu pomoci. Italské bankovní domy jsou silně závislé na drobných investorech. Běžným Italům by bez pomoci Říma hrozily velké ztráty, neboť banky budou nuceny prodávat aktiva či akcie s výraznou slevou.

Monte dei Paschi se může dohodnout s ECB na určitém zmírnění požadavků, na odpověď má čas do 8. července. Konečné rozhodnutí ECB ohledně cílů pro špatné úvěry by mělo padnout do konce července.

Monte dei Paschi je kvůli katastrofální akvizici z doby těsně před finanční krizí již léta v krizovém režimu, poznamenala agentura Reuters. Během dluhové krize v eurozóně byla jedinou italskou bankou, kterou zachraňoval stát. Předloni měla nejhorší výsledek ze 130 bank testovaných v rámci kontroly zdraví předních evropských bankovních institucí.

Výsledky další kontroly zdraví velkých bank v Evropské unii budou zveřejněny 29. července. Pokud Banca Monte dei Paschi v zátěžových testech neuspěje, bude pro Itálii obtížnější dojednat podporu pro její rekapitalizaci, aniž by neporušila pravidla Evropské unie o státní pomoci.

Newsletter