ECB: Dopad řeckého bankrotu na tamní banky není jasný

Dopady případného státního bankrotu Řecka na tamní banky zatím nelze předvídat, řekl dnes podle agentury Reuters viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vítor Constancio. Zdůraznil ale, že platební neschopnost Řecka nepředpovídá. Řecko se snaží zajistit si od mezinárodních věřitelů nové peníze, aby se vyhnulo bankrotu. Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis dnes řekl, že Atény jsou přesvědčeny, že dohodu s věřiteli se podaří nalézt ještě v tomto týdnu.     

Zadlužené Řecko, které bojuje s nedostatkem finančních prostředků, si musí kromě výplaty důchodů a platů státních zaměstnanců zajistit peníze i na splátky dluhu věřitelům. Jenom v červnu zemi čekají čtyři splátky dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu v celkové výši 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč).     

Pokud by zadlužené Řecko nedodrželo termín dlužné splátky, bylo by nutné vyhodnotit dopady na řecké věřitele, kteří mají s řeckým státním dluhem spojena značná rizika, prohlásil Constancio. „Neočekávám, že se to stane,“ řekl k možnosti bankrotu Řecka. Dopady takového kroku na banky ale v této fázi nelze předvídat, řekl Constancio na dnešní konferenci v Sitges na severovýchodě Španělska.    

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis dnes řekl, že Atény věří v dosažení dohody s věřiteli ještě v tomto týdnu. Vláda je prý ochotna přistoupit na kompromis v některých oblastech svého programu, namířeného proti úsporným opatřením, aby to umožnila.     

„Některé části našeho programu mohou být odsunuty o šest měsíců nebo možná o rok, aby existovala nějaká rovnováha,“ řekl Vutsis. Podrobnosti ale neuvedl.     

Krajně levicovou stranu SYRIZA letos k moci vynesly předvolební sliby ukončit nenáviděnou politiku škrtů, vynucovanou v minulých letech věřiteli. Řečtí vyjednávači odmítají ustoupit především v otázce pracovní a důchodové reformy.     

Vutsis prohlásil, že Atény a jejich partneři nalezli shodu v některých bodech, například v dosahování nízkých přebytků primárního rozpočtu v příštích dvou letech. Rozpory přetrvávají v otázce daně z přidané hodnoty. Řecko chce, aby její případné zvýšení nedolehlo na lidi s nižšími příjmy. 

Newsletter