ECB je připravena i k nákupům státních dluhopisů, zopakoval Draghi

Rada Evropské centrální banky (ECB) je připravena přijmout „nekonvenční“ kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to dnes šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.     

Draghi: Deflaci vyloučit nelze, připravujeme se…

Rada ECB bude pozorně monitorovat „rizika ve střednědobém výhledu cenového vývoje“. „Zejména bude ostražitá, co se týče širšího dopadu nedávného vývoje cen ropy na střednědobé inflační trendy v eurozóně,“ dodal Draghi v dopise nezávislému irskému poslanci Luku „Mingovi“ Flanaganovi.     

„Kdyby bylo nezbytné postavit se rizikům příliš dlouhého období nízké inflace, rada ECB je jednomyslně odhodlána použít v rámci svého mandátu další nekonvenční nástroje,“ uvedl Draghi. „Mezi nimi mohou být nákupy aktiv různých typů, z nichž jedním mohou být státní dluhopisy,“ dodal šéf ECB podle agentury Reuters.     

Po nedávných vyjádřeních Draghiho a dalších činitelů banky sílí spekulace, že banka na nadcházejícím zasedání oznámí plán rozsáhlých nákupů státních dluhopisů zemí eurozóny. ECB by tak do ekonomiky pumpovala velké množství nových peněz v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování, které v posledních letech praktikoval americký Fed i centrální banka Japonska.  

Řecké dilema Maria Draghiho   

ECB by chtěla nákupy dluhopisů podpořit slabou ekonomiku a odvrátit deflaci, jejíž riziko se nyní zvyšuje kvůli propadu světových cen ropy. Meziroční inflace v eurozóně se dostala v prosinci poprvé od roku 2009 do záporného pásma.     

ECB loni v rámci snahy o podporu ekonomiky a boje proti deflaci snížila svou základní úrokovou sazbu až na rekordní minimum 0,05 procenta. Na podzim pak začala s nákupy bezpečných dluhopisů a dalších cenných papírů vydávaných komerčními bankami, aby podpořila jejich úvěrovou aktivitu. 

Newsletter