Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

ECB? Překalibrování nebo zmenšení, ale ne omezování!

Na posledním zasedání Evropská centrální banka (ECB) oznámila prodloužení programu kvantitativního uvolňování, který bude pokračovat i po letošním prosinci, avšak s omezeným tempem 30 miliard EUR po dobu dalších devíti měsíců. ECB rovněž uvedla, že doporučení k programu nákupu aktiv a úrokovým sazbám zůstávají beze změny. Uvedla to Anna Stupnytska, globální ekonomka Fidelity International. Její komentář přináší server Roklen24 v nekrácené podobě:

Během posledních několika měsíců ECB úspěšně komunikovala svůj záměr postupně snížit program nákupu aktiv pro příští rok, ve snaze vyhnout se zběsilému omezování. Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek oznámená čísla se již v posledních týdnech párkrát dostala do tisku, nové tempo kvantitativního uvolňování bylo v souladu s konsensem.

Celkový tón tiskové konference se nesl v holubičím postoji, protože šéf ECB Mario Draghi do značné míry zdůraznil pevný závazek ECB k balíčku stimulů a nepřednesl žádné plány na nečekané odchylky od ohlášené politiky. „Důvěra, trpělivost, vytrvalost a obezřetnost“ byla slova, která byla znovu použita k posílení postavení ECB.

Oživení eurozóny je jistě pevněji zakotvené, s široce založeným růstem napříč zeměmi a sektory ekonomiky. Síla eura tak, jak byla doposud, pravděpodobně nevykolejí růst a nebude ani dláždit cestu k návratu deflačních obav. Zároveň však, vzhledem k uvolnění na trhu práce, je inflace daleko pod cílem a pravděpodobně poroste jen velmi pomalu. Úsilí francouzského prezidenta Macrona prosadit strukturální reformu je určitě povzbudivé, dopad na růst a produktivitu ve Francii ale bude cítit pravděpodobně za několik let. Mezitím je reformní dopad dezinflační, což by mohlo vést k celkovému nárůstu inflace v eurozóně. Aby se situace ještě víc zkomplikovala, ve Španělsku se odmítají zabývat situací v Katalánsku. Pokud by související rozkol trval déle, ekonomický dopad by mohl být nezanedbatelný – bylo by to něco, co by ECB nemohla ignorovat.

Celkově, existují důvody, abychom byli optimističtí ohledně růstu. Prohlášení také zdůraznilo zlepšení řady ukazatelů, stále však existuje spousta důvodů, proč ECB pokračuje s jednoduchou politikou i nadále. Stále očekávám velmi pozvolné omezování akomodačních politik nákupů aktiv, což pravděpodobně budou pokračovat až za horizont dneškem nově oznámeného programu, tj. až do září 2018. První zvýšení úrokových sazeb by mohlo nastat v roce 2019 po skončení kvantitativního uvolňování. Je to velmi závislé na stavu ekonomiky eurozóny, globální ekonomiky a trhů v té době – ​​což je těžké v tuto chvíli předpovědět tak, aby se tomu nyní dalo dost důvěřovat.

Newsletter