ECB prý kvůli brexitu nebude spěchat s uvolněním měnové politiky

Evropská centrální banka nebude pospíchat s uvolněním své měnové politiky v reakci na rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Úlevou pro banku je klidnější reakce na trhu, než se čekalo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na několik zdrojů.

Prezident ECB Mario Draghi v úterý uvedl, že hlasování o brexitu mělo negativní dopad na akcie bank v eurozóně, a zapůsobí také zřejmě jako brzda růstu ekonomiky eurozóny. Vyvolává také zásadní otázky o budoucnosti EU.

Rozhovory se zhruba desítkou úředníků obeznámených s myšlením ECB ukázaly, že banka získala jakýsi pocit jistoty z oživení na trhu v tomto týdnu a vzhledem k nedostatku důkazů o skutečném dopadu brexitu zatím zřejmě zaujme vyčkávací pozici.

Zdroje upozornily, že nouzová swapová linka, což je dohoda mezi centrálními bankami o vzájemné výměně měn za specifické kurzy, která měla poskytnout eura britským bankám v případě stresu, nebyla zatím aktivována. Na rozdíl od toho, co se stalo při krachu v roce 2008, finanční trhy fungovaly i přes vysoké ztráty libry a některých akcií hladce.

Zdroje také zdůraznily, že ECB je ochotná poskytnout další stimulaci, pokud se zhorší výhled inflace. Rozhodnutí Británie však přineslo spíše politické otázky, které by měly řešit spíše vlády a instituce EU, než centrální banka.

Podle úředníků je také zatím příliš brzy na hodnocení dopadů referenda na důvěru investorů a spotřebitelů a banka bude v lepší situaci, až dostane aktualizované odhady zaměstnanců v září. Pokud bude trh pokračovat nadále ve stejném, klidném duchu, dá se na nejbližším zasedání ECB 21. července očekávat slovní ujištění, že banka je připravena učinit víc, pokud to bude potřeba.

Nové snížení úrokových sazeb by také podle některých ze zdrojů mohlo dokonce zhoršit problémy bank v eurozóně. Banky si již nyní stěžují, že nízké úrokové sazby a poplatky za to, že mají peníze uložené u ECB, snižují jejich marže.

Newsletter