Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

ECB stopne QE. Jen kvůli Vánocům a mizivé likviditě…

Evropská centrální banka ve středu uvedla, že dočasně pozastaví program kvantitativního uvolňování. Konkrétně od 22. prosince do 1. ledna. Program znovu obnoví 4. ledna.

Tento krok – vyhlášení vánočních prázdnin – není nijak překvapivý. Naopak. Evropská centrální banka v období Vánočních svátků obvykle podobné „kroky“ pozastavuje. Děje se tak zejména v očekávání nižší likvidity na trhu. Dalším důvodem je možné „narušení trhu“.

Banka, která řídí měnovou politiku 19 zemí, jenž používají jednotnou evropskou měnu, poznamenala, že nákupy v období od 27. listopadu do 21. prosince by měly být ve znamení předzásobení. „Chceme využít relativně lepších tržních podmínek očekávaných během první fáze měsíce.“

Prezident ECB Mario Draghi také naznačil, že by banka mohla program kvantitativního uvolňování navýšit na 1 bilion euro. ECB v současné době nakupuje aktiva ve výši 60 miliard eur měsíčně. K tomu se zavázala nejméně do září 2016.

 

Newsletter