ECB varovala před plány na deregulací bankovního sektoru v USA

Evropská centrální banka (ECB) dnes varovala, že deregulace bankovního sektoru, o které se nyní diskutuje ve Washingtonu, by mohla být zárodkem příští finanční krize. Zároveň odmítla americká obvinění z manipulace s měnovým kurzem, píše agentura Reuters.

Šéf ECB Mario Draghi upozornil, že nedostatečná regulace byla hlavní příčinou poslední finanční krize, a označil myšlenku uvolnění bankovních pravidel za „velmi znepokojivou“. „Poslední věcí, kterou nyní potřebujeme, je uvolnění regulace,“ řekl výboru Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti.

Prezident USA Donald Trump v pátek podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. To představuje první krok v Trumpově plánu omezit regulaci finančních služeb. Doddův-Frankův zákon stanovil dlouhý seznam pravidel, jejichž cílem je zabránit opakování finanční krize z let 2007-2009, včetně přísných nových kapitálových standardů pro banky a přísnějšího dohledu nad trhem s deriváty.

Draghi dnes rovněž odmítl obvinění Trumpova poradce, podle kterého Německo využívá silně podhodnoceného kurzu jednotné evropské měny k získání konkurenční výhody nad Spojenými státy. Uvolněná měnová politika v eurozóně podle Draghiho odráží hospodářskou situaci v eurozóně, a nikoli touhou po slabším euru.

Trumpův hlavní obchodní poradce Peter Navarro podle agentury Reuters svým prohlášením o německém využívání slabého eura na úkor USA v podstatě obvinil Berlín z manipulace s měnovým kurzem. Německo nicméně nestanovuje měnovou politiku v eurozóně a opakovaně vyzývá ECB ke zpřísnění této politiky, upozorňuje Reuters.

„Zaprvé nejsme manipulátoři s měnou,“ uvedl dnes Draghi. „Zadruhé naše měnová politika odráží rozdílný stav ekonomického cyklu v eurozóně a ve Spojených státech,“ dodal.

Newsletter