ECB varuje Polsko: Neškrťte centrální banku

Evropská centrální banka (ECB) dnes vyzvala polskou vládu, aby do chystané novely zákona o Polské národní bance nevkládala nic, co by bylo v rozporu s pravidly pro nezávislost centrálních bank v Evropské unii. Podle ECB jde zejména o to, že vláda v návrhu stále počítá s tím, že národní banka jí bude muset předkládat k posouzení svá východiska měnové politiky.

„Tyto články je nutné uvést do souladu s příslušnými požadavky Smlouvy (o Evropské unii) a zákona o Evropském systému centrálních bank (ESCB),“ uvedla podle agentury Reuters ECB. Zákon o ESCB v jednom z článků stanoví, že členské centrální banky, mezi něž patří i banky zemí EU, které nepatří do eurozóny, nebudou od vlád „přijímat instrukce ani o ně žádat“. 

Sama ECB nemůže nijak zasáhnout, pokud bude Varšava její námitky ignorovat. Evropská komise ale může postoj ECB vzít v úvahu a proti Polsku zakročit, například žalobou u Soudu Evropské unie. 

ECB uvedla, že už současný polský zákon o centrální bance je v rozporu s evropskými předpisy, protože obsahuje příliš mnoho možností k odvolání guvernéra a členů výboru pro měnovou politiku. „Návrh novely nejenže tyto nesrovnalosti nenapravuje, ale zavádí další důvody pro odvolání členů měnového výboru,“ uvedla ECB. 

Hlavním účelem polské novely je snížit počet členů měnového výboru. Umožnila by ale také odvolat jeho člena za to, že se bude věnovat placené činnosti bez souhlasu výboru. 

ECB tento měsíc vyjádřila obavy ze slovinského návrhu zákona, který by umožňoval odvolávat členy bankovní rady. V minulosti opakovaně vyzývala Maďarsko, aby respektovalo nezávislost měnové politiky. 

Polské ministerstvo financí se k postoji ECB zatím nevyjádřilo. Vláda o novele stále jedná a není jasné, kdy a zda vůbec ji předloží parlamentu. 

Newsletter