ECB začala nakupovat úvěry bank skrze ABS

Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájila nákupy cenných papírů ABS, sestavených z balíků bankovních úvěrů. Jde zatím o poslední z jejích opatření, jejichž cílem je zvýšit úvěrovou aktivitu bank, a podpořit tím zotavování ekonomiky měnové unie. Její růst totiž zatím zůstává velmi slabý.

“Eurosystém začal s nákupy ABS 21. listopadu 2014,“ oznámila ECB podle agentury Reuters.

Záměr nakupovat kryté dluhopisy a cenné papíry ABS oznámila centrální banka v září, kdy také snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry.

Kryté dluhopisy začala ECB nakupovat 20. října a dosud jich skoupila za zhruba 10,5 miliardy eur (asi 290 miliard Kč). ECB plánuje zvýšit svou účetní rozvahu nákupy krytých dluhopisů a ABS až o bilion eur. Nákupy mají trvat nejméně dva roky a ECB informuje o jejich týdenních objemech každé pondělí.

ECB se chce omezovat na nákupy pouze nejbezpečnějších aktiv. Doufá, že svými kroky podpoří trhy těchto cenných papírů a že je začnou ve větší míře a ve více typech rizika nakupovat i další investoři.

Eurozóna se loni vymanila z nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se ale růst znovu zadrhnul. Meziroční míra inflace v eurozóně se už déle než rok drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Newsletter