ECB zatím nechystá omezování stimulů, ukázal poslední zápis

Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.

Analytici předpokládají, že ECB se vzhledem k nadcházejícím volbám ve Francii, Nizozemsku a Německu prozatím zdrží zásadnějších kroků. Banka na lednovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala základní úrokové sazby beze změny a nijak nezměnila ani program nákupů dluhopisů.

Podle zápisu, který dnes ECB zveřejnila, bylo na zasedání dosaženo široké shody na tom, že je zapotřebí pokračovat ve velmi uvolněné měnové politice.

ECB v prosinci oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, což znamená do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z dosavadních 80 miliard. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týden výboru Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti řekl, že oživení ekonomiky eurozóny sice nabírá na síle, ale stále potřebuje podporu. Vzestup inflace označil za dočasný výkyv, za kterým stojí téměř výhradně rostoucí ceny ropy.

Statistický úřad Eurostat odhaduje, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 1,8 procenta z prosincových 1,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Newsletter