Člen bankovní rady ČNB Nidetzký je přesvědčen o růstu sazeb se signálem netolerování vyšší inflace, jeho kolega Benda vidí jako první příležitost ke zvýšení červen, guvernér Rusnok počítá se zvýšením kolem poloviny roku Koruna na komentáře v podstatě nereaguje a obchoduje se dále kolem 25,45 za euro.

ECB zřejmě v příštím roce sníží úrokové sazby

ECB v souladu s očekáváním ponechala po dubnovém zasedání svou politiku beze změny. Po oznámení dlouhodobých repo operací doprovázených na posledním zasedání jasným holubičím poselstvím, je ECB – opět – v režimu „počkejme a uvidíme“.

V uplynulém měsíci byla reportovaná data smíšená. Slabou stránkou zůstává externě exponovaná část výrobního sektoru, zatímco činnosti související s poskytováním služeb a sektory závisející na domácích produktech vykazovaly odolnost. V případě výrazného zhoršení dat bude muset ECB učinit politické rozhodnutí a více řídit strukturu aktiv a pasiv a kvantitativní uvolňování, což však zatím není pravděpodobné. Fidelity International předpokládá, že růstové momentum se během roku stabilizuje a mírně se zvýší, i když je pravděpodobně příliš brzy na to tvrdit, že je to při současném zpomalení už jasné. Vzhledem k tomu, že v příštích několika měsících očekáváme zlepšení v růstu i co se týče inflace, bude ECB pravděpodobně zvažovat návrat úrokových sazeb na nulu – ale to je příběh pro rok 2020.

Newsletter