Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru drží v zisku kolem 1,1700 EURUSD. Koruna postupně smazala předchozí zisky a posunula se zpět nad hranici 25,40 za euro.

ECB zvýšila strop nouzové pomoci řeckým bankám. Potřetí za šest dní

Evropská centrální banka dnes potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank v rámci programu zvaného ELA. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru, bez upřesnění rozsahu.

Dnes představitelé ECB jednali o nouzovém financování prostřednictvím telefonické konference. „Rada guvernérů zvýšila limit ELA a uskuteční další telefonickou konferenci, kdykoli to bude zapotřebí,“ řekl zdroj agentury Reuters.

Z řeckých bank v pátek utekly dvě miliardy eur

Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů, který podle listu Kathimerini během minulého týdne přesáhl pět miliard eur (136 miliard Kč). Vkladatelé vybírají peníze kvůli hrozbě krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, omezit výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec opustit eurozónu.

Ve středu ECB strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA) zvýšila o 1,1 miliardy eur (30 miliard korun) na 84,1 miliardy eur. V pátek pak údajně přikročila k dalšímu zvýšení limitu, a to o 1,8 miliardy eur, píše Reuters.

Newsletter