Echo24: ČNB odmítla povolit vstup čínské CEFC do banky J&T Finance Group

ČNB odmítla povolit vstup čínské CEFC do J&T Finance Group, kde mohla získat 51% podíl, a to na základě vážné pochybnosti o původu peněz investiční skupiny, uvedl dnes server Echo24. Koncem listopadu proto centrální banka v rozhodnutí první instance, vůči kterému se CEFC mohla odvolat, odmítla vydat souhlas k nabytí této kontrolní účasti.

„Dne 20. 11. 2017 byla ve třech společných řízeních vydána (a doručena) rozhodnutí, kterými byly zamítnuty žádosti 10 subjektů z čínské skupiny CEFC (8 společností a dvě fyzické osoby – Li Yong a Su Weizhong) o udělení předchozího souhlasu k nabytí KÚ na J&T BANCE, a. s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI, a. s. ATLANTIK finanční trhy, a. s., které dosáhnou nebo překročí 50 %,“ stojí ve vyjádření ČNB, které cituje server Echo24. „Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“

CEFC China podle oficiálního vyjádření do současné doby získala souhlas s nabytím 50 % společnosti J&T Finance Group od Evropské centrální banky, Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Centrální banky Ruské federace a Centrální banky Barbadosu.

„V současné době usiluje (CEFC, pozn. red.) o získání posledního nutného souhlasu s nabytím v řízení u České národní banky,“ zní text žádosti investiční skupiny zveřejněný na oficiálních stránkách. „CEFC China plně spolupracuje s českým národním bankovním regulátorem a komunikaci ze strany ČNB považuje za standardní a plně profesionální. Požadavky ČNB na dokumentační doložení žádosti vnímá jako plně oprávněné,“ uvedl ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář.

Podle serveru Echo se CEFC mohla proti rozhodnutí ČNB odvolat do 5. prosince 2017, což prý udělala.

Newsletter