Dolar proti euru hledá směr. Před dnešním zasedáním Fedu lze u tohoto páru počítat s minimální volatilitou. Procyklické měny drží zisky, z měn regionu je tomu tak pouze u koruny. Kurz domácí měny zpevnil pod hranici 25,40 za euro.

EconLab: Nejhůře zadávala veřejné zakázky ČEZ Distribuce

V letech 2012 až 2014 zadávala veřejné zakázky nejhůře firma ČEZ Distribuce, nejlépe Lesy ČR a Čepro. Vyplývá to z průzkumu společnosti EconLab, jehož výsledky zveřejnila na dnešní tiskové konferenci. Hodnocení se týkalo 64 státních a městských firem. Podle člena dozorčí rady ČEZ Lukáše Wagenknechta by dozorčí rada firmy mohla o zjištěných výsledcích hovořit na svém příštím jednání.

Podle předsedy společnosti EconLab Jiřího Skuhrovce ČEZ Distribuce nezveřejnila cenu u jediné zakázky. Firma tak získala 21 bodů ze 100 možných v rámci tzv. zIndexu. Na předposlední ČEPS ztratila 31 bodů.

zIndex, který EconLab sestavuje, se skládá z 11 dílčích ukazatelů a sleduje hlavně otevřenost, konkurenci a kontrolu. Hlavním zdrojem dat je Věstník veřejných zakázek. „Má-li zadavatel oproti podobným institucím nižší zIndex, neznamená to nutně více korupce nebo nehospodárnosti. Pouze naznačuje větší prostor pro korupci nebo nehospodárnost. Jestli je tento prostor využitý, už statistika podchytit nedokáže,“ dodal Skuhrovec.

„Jedna věc je, co vám ukládá zákon. Ovšem veřejní zadavatelé by měli zároveň postupovat co nejtransparentněji. Vnímám to velmi citlivě a na příštím jednání dozorčí rady to navrhnu jako jeden z bodů k diskusi,“ řekl k výsledkům Wagenknecht.

Nejlépe se v žebříčku umístily Lesy ČR a Čepro s 88 body. Přitom Lesy ČR se nedávno dostaly kvůli veřejným zakázkám do potíží a IT zakázky firmy vyšetřuje policie. „Index vyšel poprvé, takže není možnost porovnávat. Je pravda, že v historii jsme měli zakázky, které byly rozhodně problémové. To určitě nechceme opakovat. Současné vedení se snaží o transparentní přístup,“ uvedl vedoucí kanceláře generálního ředitele Lesů ČR Martin Valdauf.

EconLab (dříve Centrum aplikované ekonomie) je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat datově a fakticky zaměřený ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu. Funguje od roku 2011.

Pořadí nejlepších firem:

Poř. Firma zIndex
1. Lesy ČR 88
  Čepro 88
3. Vodovody a kanalizace Přerov 77
  Diamo 77
5. Správa Národního parku Šumava 76
  VOP Cz 76
7. Lesy hl. m. Prahy 75
  Technické služby Zlín 75
  Tepvos 75
  Povodí Labe 75

Pořadí nejhorších firem:

Poř. Firma zIndex
1. ČEZ Distribuce 21
2. ČEPS 52
3. Vojenský technický ústav 53
  ZOO Praha 54
5. Dopravní podnik hl. m. Prahy 55
  Ústav organické chemie a biochemie AV ČR 55
7. Plzeňské městské dopravní podniky 56
8. Severočeská vodárenská společnost 57
9. Vodovody a kanalizace Kroměříž 58
  ČEZ 58
  Česká televize 58

Zdroj: www.zindex.cz

Newsletter