EET na fáze, řemeslníci jako poslední, dohodla se vláda

Koalice se dnes dohodla na rozvolnění zavádění elektronické evidence tržeb (EET). Řemeslníci by se do systému zapojili jako poslední ve čtvrté vlně po 25 měsících od účinnosti zákona. Po jednání koaliční rady o tom informoval místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Načetli jsme pozměňovací návrh pana poslance (Jaroslava) Klašky jako KDU-ČSL, kdy fázujeme do čtyř fází zavádění EET. První nástup bude po účinnosti zákona do sedmi měsíců. Následně další tři měsíce. Potom bude 12 měsíců pauza pro zbývající podnikatelské sektory a následně po dalších třech měsících bude nástup pro řemeslné obory. To znamená celková lhůta od účinnosti až po řemeslníky by měla být 25 měsíců,“ vysvětlil změnu Jurečka a dodal, že lidovci považovali tento pozměňovací návrh za klíčový.

„Bez něj, bez jeho přijetí, si nedovedeme představit závěrečné podpoření celého zákona o EET,“ doplnil Jurečka.

Elektronickou evidenci tržeb považuje vládní koalice za jednu ze svých vlajkových lodí. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš dnes potvrdil, že rezignuje, pokud nebude fungovat elektronická evidence tržeb. Podle ministerstva financí má začít fungovat od poloviny příštího roku. Vláda si od ní slibuje omezení šedé ekonomiky daňových úniků. Podle Babiše má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, zhruba 60.000 podnikatelů.

Newsletter