Egypt odškodní rodiny mexických turistů zabité omylem v poušti

Egyptská organizace odškodní rodiny mexických turistů, kteří zemřeli loni v září poté, co jejich vozidla v poušti „omylem“ bombardovala egyptská armáda. Informovala o tom agentura AFP. Egyptské jednotky tehdy v oblasti zasahovaly proti islamistům, kteří tam unesli civilistu.

„Rodiny tří obětí budou odškodněny každá částkou 140.000 dolarů (asi 3,36 milionu korun) výměnou za to, že se vzdají všech soudních nároků,“ řekl agentuře AFP pokladník Egyptské federace cestovních kanceláří. Upřesnil, že dohoda o mimosoudním vyrovnání mezi touto nevládní organizací a advokátem rodin byla podepsána minulý týden. Dnes ji potvrdilo egyptské ministerstvo zahraničí.

Osm mexických turistů a čtyři jejich egyptští průvodci zemřeli, když se loni 13. září vraceli do Káhiry z výletu do pouště. Na jejich čtyři terénní vozy zaútočil egyptský armádní vrtulník, když poblíž oázy Baharíja, vzdálené asi 250 kilometrů jihozápadně od Káhiry, sjely z hlavní cesty, aby se nasvačili. Ministerstvo vnitra oznámilo, že šlo o omyl a že se jejich automobily podobaly vozům používaným islamisty.

Podle zástupce federace egyptských cestovních kanceláří průvodci netušili, že se dostali do zóny, v níž armáda a policie právě zasahovaly proti islamistům. Radikálové tam unesli a sťali egyptského civilistu, který pracoval pro bezpečnostní jednotky. K akci se přihlásila organizace Islámský stát.

Federace egyptských cestovních kanceláří nyní jedná s rodinami zbývajících pěti obětí o podobné dohodě.

Newsletter