Egypťanovi hrozí deportace z USA za pohrůžku zabitím Trumpa

Egyptskému studentovi Imádaddínovi Saídovi hrozí deportace z USA za pohrůžku zabitím republikánského uchazeče o nominaci na prezidenta Donalda Trumpa. Saíd na facebooku napsal, že je ochoten Trumpa zabít a že mu za to svět poděkuje. Třiadvacetiletého Egypťana zatkly imigrační úřady v oblasti Los Angeles, kde navštěvoval leteckou školu. Podle médií ho čeká řízení o deportaci.

Saíd agentuře AP z vězeňské cely sdělil, že teď povazuje svůj návrh za hloupý. Napsal ho prý ve zlosti nad Trumpovými výroky o muslimech. Litoval toho prý okamžitě a nikdy neměl v úmyslu nikomu ublížit.

Podle imigračního úřadu bylo důvodem zadržení to, že Saíd nedodržel vízové podmínky.

Podle listu San Francisco Chronicle je mladý muž zničen z představy, že se rozplývá jeho sen o tom, že se stane pilotem.

Trump v kampani pobouřil část Američanů výroky o imigraci. Prohlásil, že se postará o postavení zdi na hranici s Mexikem, a vyzval k zákazu vstupu muslimů do USA.

Saíd začátkem února umístil na facebook Trumpovu fotografii a napsal, že je připraven odpykat si doživotní trest za vraždu tohoto miliardáře a že mu za to svět poděkuje. Krátce nato ho vyslýchali agenti tajné služby a za několik dní mu sdělili, že federální prokuratura proti němu nevznesla obvinění, ale že bylo zrušeno jeho vízum, které mu umožňovalo v USA studovat. Pak ho zatkl imigrační úřad.

Saíd pochází z Káhiry, ale většinu života prožil v Saúdské Arábii, kde pracoval jeho otec. Do USA přijel loni v září s úmyslem vrátit se po studiích do Egypta a pracovat jako pilot. Prohlásil, že by rád ve studiu pokračoval, ale pokud mu to nebude umožněno, bude usilovat o vrácení části z 65.000 dolarů (1,6 milionu Kč), které do studia vložil, a pokusí se dokončit své vzdělání jinde.

Newsletter