Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Egyptská vláda schválila dohody o nalezištích plynu a ropy

Egyptská vláda dnes schválila pět dohod o průzkumu nalezišť a těžbě zemního plynu a ropy se zahraničními společnostmi. Konečné smlouvy ještě musí schválit parlament, oznámil ministr ropného průmyslu Tárik Mala. Egypt se v poslední době stává významným těžařem plynu.

Vláda schválila čtyři dohody, které státní úřad pro zemní plyn uzavřel se společnostmi BP, Eni, Total a Edison. Pátou dohodou je smlouva, kterou úřad pro ropu podepsal o těžbě ropy s jednou z domácích firem, uvedla agentura Reuters.

Egypt býval kdysi vývozcem energií, kvůli poklesu těžby ropy a plynu a kvůli růstu spotřeby se však stal čistým dovozcem. Země se nyní snaží co nejvíce urychlit těžbu z posledních nalezišť a v současné době je ve fázi rozvoje 12 polí se zemním plynem.

Velký potenciál má zejména pobřežní území v oblasti východní delty Nilu, kde by se mělo podle současných odhadů nacházet 70 až 80 miliard metrů krychlových plynu.

Newsletter