EIA: Těžba ropy v USA poroste rychleji, než se čekalo

Těžba ropy ve Spojených státech poroste v příštích letech i přes prudký pokles cen za poslední rok rychleji, než se dosud předpokládalo. V roce 2020 dosáhne produkce svého vrcholu na rekordních 10,6 milionu barelů denně (b/d), což bude o milion barelů více, než se odhadovalo ještě před rokem. Uvedl to dnes Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.

Těžba ropy v USA obnovila růst po téměř čtvrtstoletí poklesu v roce 2009 a v posledních třech letech se zvyšuje rekordními tempy kolem 15 procent ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologie takzvaného frakování, kdy se propustné horniny, zejména břidlice, hydraulicky štěpí ve velkých hloubkách. Americká těžba by podle dnešního odhadu EIA byla vyšší než nynější produkce největších světových těžařů, Ruska a Saúdské Arábie.

Těžba v USA loni vzrostla o 16 procent na 8,7 milionu b/d a dosáhla nového maxima od roku 1985. Po roce 2020 EIA předpovídá oslabování produkce, pro rok 2040 ale odhaduje těžbu stále ještě na úrovni 9,4 milionu b/d. To je o čtvrtinu vyšší odhad než loňská předpověď EIA, uvedla agentura Reuters.

Nárůst těžby bude podle úřadu i nadále táhnout rostoucí produkce z břidlicových formací. Pevninská produkce ropy ve 48 státech USA kromě Aljašky a Havaje dosáhne do pěti let úrovně 5,6 milionu b/d, což bude o třetinu více, než EIA odhadoval před rokem.

Letos EIA podle posledního výhledu čeká růst těžby o osm procent. Napřesrok se přírůstek kvůli propadu cen ropy a dočasnému zpomalení nových vrtů sníží na 1,5 procenta, i tak se ale produkce těsně přiblíží dosavadnímu rekordu 9,6 milionu b/d z roku 1970.

Newsletter