EK by měla vydat povolení k podpoře zelené energie v ČR

Evropská komise by dnes měla vydat povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie v Česku. Minulou středu o tom informovalo české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). EK ale termín nepotvrdila. Souhlasem komise podmiňoval výplatu peněz český Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle MPO by nyní měly podporu získat zdroje, jejichž provozovatelé mají příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud takzvanou notifikaci neměly. Bez schválení naopak zřejmě zatím zůstanou zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Resort uvedl, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je na úrovni dvou až tří miliardy korun.

Kvůli chybějícímu schválení EK odmítal ERÚ podporu řadu měsíců vypsat už loni. Vypsal ji až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

Newsletter