Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

EK chce podle Jourové ztížit teroristům přístup k penězům

Evropská komise chce ztížit teroristům přístup k penězům. V dnešním vydání německého deníku Die Welt to uvedla eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová- Podle ní by Evropská komise měla příslušná opatření schválit v úterý.

Komise podle Jourové připravuje zpřísnění pravidel pro zacházení s virtuálními měnami jako jsou například bitcoiny. Kdo je bude chtít vyměnit za reálnou měnu, by už podle EK neměl mít možnost zůstat v anonymitě.

Chystá se také zesílení dohledu nad platebními kartami, které nejsou vázány na konkrétního držitele. Nově by mělo být možné na tyto karty vložit zůstatek do maximální výše 150 eur (4000 Kč), v současnosti je maximální částka 250 eur (6800 Kč).

Kromě toho chce komise podle Jourové navrhnout seznam „vysoce rizikových zemí“, v nichž by banky měly přísněji kontrolovat platební operace, aby se zamezilo poskytování peněz teroristům. Mezi těmito rizikovými státy by měly být například Afghánistán, Bosna, Irák, Sýrie, Uganda, Jemen nebo Írán.

Newsletter