EK: Debata o pružné solidaritě v migraci se netýká už dohodnutého

Nynější debata zemí Evropské unie o pružné podobě solidarity v migrační problematice se týká budoucnosti a neznamená, že by státy mohly najednou přestat plnit to, k čemu se v minulosti zavázaly. V Lucemburku to při příchodu na dnešní jednání ministrů vnitra zemí EU řekl evropský komisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos.

S konceptem pružné či „flexibilní“ solidarity přišly země takzvané visegrádské skupiny, tedy Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, před měsícem ve společné deklaraci před neformální schůzkou lídrů 27 zemí unie v Bratislavě. Skupina patří v EU ke státům, které dlouhodobě odmítají přerozdělování uprchlíků mezi unijní země podle kvót. Unie se loni právě přes odpor většiny členů V4 shodla na jednorázovém přerozdělení 160.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, v praxi však země dosud převzaly ani ne 6000 osob. Avramopulos a Evropská komise ale dál trvají na realizaci dvouletého plánu, který je nyní v polovině.

Když o migraci mluvil počátkem září v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, hovořil ovšem o tom, že solidarita nesmí být vynucována, ale „musí jít od srdce“.

Konkrétní obsah konceptu „flexibilní solidarity“ není některým unijním státům jasný. „Nejdříve budu chtít vědět, co pod tím pojmem vůbec chápou,“ poznamenal dnes v Lucemburku před novináři například německý ministr vnitra Thomas de Maizi?re. Není podle něj ale možné, aby si státy vybíraly, na čem se v této problematice chtějí či nechtějí podílet, a je naopak třeba v první řadě jejich spolupráce.

„Migranti nejsou čísla, mají vlastní vůli i přání a někdy si chtějí dělat věci po svém,“ upozornil dnes při příchodu Robert Kaliňák, ministr vnitra předsednického Slovenska. Konkrétní opatření by tak podle něj měla Evropská unie umět upravovat podle aktuální situace a podmínek. „Myslím, že speciálně u migrace není možné mít jen jedno jediné řešení,“ poznamenal Kaliňák.

Ministry dnes v Lucembursku čeká nabitý den. Významná nejspíš bude odpolední diskuse o reformě unijního azylového systému. Přestože se země na některých návrzích z dílny Evropské komise shodnou, trvá jednoznačný odpor středoevropských a východoevropských členů EU vůči plánu na trvalý přerozdělovací mechanismus migrantů, který pro případ krizové situace komise navrhuje do systému zabudovat.

Avramopulos dnes také hodlá členské země vyzvat, aby rychle reagovaly na konkrétní požadavky nově vzniklé společné Evropské pobřežní a pohraniční stráže, která potřebuje techniku i znát zeměmi vyčleněný personál.

Debatovat se bude také o situaci okolo smlouvy mezi EU a Tureckem, která od jara pomohla v zásadě zastavit příchody migrantů do Řecka přes turecké území. Unie nyní chystá obdobné dohody s dalšími zeměmi v regionu, například z Afriky. Veškerá evropská podpora těmto státům by měla souviset s jejich ochotou přispět k řešení problému, který má Evropa s migranty.

Newsletter