EK: Google zneužívá své dominance na trhu

Evropská komise došla k předběžnému závěru, že americká firma Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Novinářům to dnes řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Komise zároveň oznámila nové vyšetřování Google, které se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony. Firma obvinění odmítá.     

Podle komise společnost ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňovala vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, známý jako Google Shopping. Evropská exekutiva nyní společnosti poslala takzvané Prohlášení o námitkách, což je krok při vyšetřování antimonopolních případů. Firma se tak může seznámit se všemi námitkami, které vůči ní komise má.   

„Google má deset týdnů na odpověď. Já samozřejmě pečlivě zvážím jeho odpověď před tím, než rozhodnu, jak dál pokračovat,“ řekla dnes Vestagerová novinářům. Firmě hrozí pokuta počítaná jako podíl z hodnoty tržeb, komise ale zdůrazňuje, že dnešní krok nepředjímá konečný výsledek vyšetřování. Evropská exekutiva se podle Vestagerové dál zabývá také dalšími službami Google, jako jsou mapy, nabídka hledání hotelů či letů. 

Akcie Googlu dnes na Wall Street klesají o 1 %.

Newsletter