Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

EK: Jednání s Řeckem postupují uspokojivě

Rozhovory s Řeckem o třetím záchranném balíčku postupují uspokojivým způsobem, oznámila dnes Evropská komise (EK). Je proto podle ní možné, že dohody s Aténami dosáhnou vyjednávači do 20. srpna. Komise tak podle agentury Reuters reagovala na prohlášení nejmenovaného představitele německé vlády v deníku Bild, který tvrdil, že tento srpnový termín je „nedosažitelný“.

Právě 20. srpna končí Řecku termín splatnosti dluhu u Evropské centrální banky (ECB). Jeho výše je 3,5 miliardy eur. Podle zdroje citovaného Bildem ale stále zůstává řada nevyjasněných otázek kolem řeckých reforem, kterými věřitelé další záchranný program pro Řecko podmiňují.

Dohodu o programu navíc musí po jejím sjednání schválit nejen řecký parlament, ale také zákonodárci v šesti dalších členských zemích eurozóny, včetně Německa. „To se nedá stihnout,“ řekl listu Bild zdroj.

Mluvčí EK Mina Andreevová však uvedla, že dohoda do tohoto termínu je „ambiciózním, ale stále možným harmonogramem“. Komise, která vede rozhovory s Řeckem spolu s Mezinárodním měnovým fondem a představiteli Evropského stabilizačního mechanismu, je podle ní s to lépe zhodnotit pokrok v jednáních než vládní představitelé.

Andreevová dodala, že v pátek večer se uskuteční telefonická konference na úrovni náměstků ministrů financí, jejímž tématem bude stav rozhovorů s Řeckem.

Eurozóna v polovině července souhlasila, že zahájí s Řeckem jednání o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Atény si již v červenci zajistily tříměsíční překlenovací úvěr přesahující sedm miliard eur, díky kterému mohly uhradit dřívější splátky Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.

Newsletter