EK navrhla přerozdělit 40 tisíc uprchlíků, do ČR 1328 osob

Evropská komise navrhla, aby další země Evropské unie v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka celkem 40.000 žadatelů o azyl. Do jiných zemí osmadvacítky ale budou přesunováni jen občané Sýrie a Eritreje, u nichž je velká pravděpodobnost úspěšného vyřízení azylové žádosti. Mimořádný krok je snahou pomoci dvěma jižním státům EU, které se nyní potýkají s rozsáhlou migrační vlnou.

Na Česko, které s kvótami nesouhlasí, by podle dnes zveřejněného návrhu připadlo celkem 1328 těchto osob. O plánu, který počítá také s unijním příspěvkem až 6000 eur (přes 160.000 korun) na jednu osobu, nyní budou rozhodovat členské země. Mnohé už daly najevo, že se jim nelíbí. Rozhodnutí přitom musí padnout takzvanou kvalifikovanou většinou, například Praha samotná by jej zablokovat nemohla.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes uvedl, že každý, kdo potřebuje útočiště, azyl v Evropě nalezne. „Ale ti, kdo oprávněný nárok nemají, musí být rychle identifikováni a vráceni do své domovské země,“ zdůraznil také. Projekt se vůbec netýká takzvaných ekonomických migrantů.

Evropská komise tak dnes plní to, co oznámila před dvěma týdny, když uveřejnila strategickou Agendu pro migraci. Dnešní návrh předpokládá, že poprvé v historii bude kvůli situaci s migranty na jihu EU využit článek 78 smlouvy o fungování EU.

Newsletter