EK navrhla prodloužení kontrol vnitřních hranic EU o tři měsíce

Evropská komise dnes doporučila členským zemím, aby rozhodly o prodloužení kontrol na některých vnitřních hranicích mezi státy schengenského prostoru o tři měsíce. Pokud budou s návrhem země podle očekávání souhlasit, padá březnový plán komise na návrat k plnému fungování schengenského prostoru do konce letošního roku.

Státy unie naposledy 12. května na návrh EK odsouhlasily půlroční prodloužení kontrol na částech hranic Německa, Rakouska, Švédska, Dánska a přidruženého Norska. Kontroly tyto země kvůli migrační krizi zavedly ještě dříve, bez květnového rozhodnutí by s nimi musely přestat. Nyní by – pokud by komise neučinila dnešní krok – kontroly skončily v listopadu.

Komise dnes připustila, že přes výrazný pokles příjezdů uprchlíků a žadatelů o azyl, především v důsledku jarní dohody EU a Turecka, zůstává dál velký počet migrantů v Řecku i dalších zemích, kam se následně tito lidé přesunuli. „Odstranění dočasných kontrol by tedy mohlo, v tomto okamžiku, vést ke zvýšenému druhotnému pohybu,“ uvedla dnes komise.

„Na návratu k normálnímu fungování Schengenu pracujeme tvrdě. Ale ještě tam nejsme. Proto dnes navrhujeme omezené prodloužení určitých hraničních kontrol, v souladu se schengenskými pravidly,“ poznamenal první místopředseda komise Frans Timmermans.

Podle komisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose je dál cílem co nejrychlejší návrat k normálnímu fungování schengenského prostoru bez kontrol. Na realizaci březnového plánu komise je podle něj ale potřeba delší doba, ačkoliv už například začala fungovat společná Evropská pobřežní a pohraniční stráž.

Newsletter