EK nebude pokutovat rozpočtové hříšníky Itálii či Francii

Benevolenci vůči zemím, které letos nesplní sjednané rozpočtové cíle, ukázal nový eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen. EK předběžně schválila rozpočty Francie a Itálie na rok 2015 poté, co země slíbily dodatečná opatření k budoucímu snížení schodků.

„Chci zdůraznit, že to neznamená, že veškeré rozpočtové plány budou nezbytně shledány za plně vyhovující Paktu stability a růstu,“ prohlásil Katainen. Analýza rozpočtů členských zemí pro rok 2015 bude pokračovat a EK se k nim vyjádří souhrnně v listopadu.

Dosluhující EK vyzvala Francii a Itálii, aby vysvětlily, proč návrhy jejich rozpočtů na příští rok nesplňují dohodnuté cíle, zejména pracují s většími schodky. Vlády obou zemí slíbily dodatečné úspory. Italský deficit by měl v jejich důsledku klesnout o zhruba 4,5 mld. eur, francouzský o 3,7 mld. eur.

Katainen bude pokračovat v nové EK na postu místopředsedy a komisaře pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost. José Barrosa od soboty vystřídá bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Newsletter