EK nenavrhne zmrazit Portugalsku a Španělsku peníze z fondů

Evropská komise nenavrhne, aby byla Španělsku a Portugalsku na příští rok zmrazena část peněz z evropských strukturálních fondů. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis. Zemím to hrozilo kvůli tomu, že nedodržely unijní rozpočtová pravidla.

Už v létě členské země unie potvrdily názor komise, že Španělsko a Portugalsko se v minulých letech jen málo snažily snížit své nadměrné rozpočtové deficity. V srpnu se však EU rozhodla země kvůli porušení rozpočtových pravidel nepokutovat, zmrazení části peněz z fondů v příštím roce bylo druhou možnou podobou trestu.

„Vím, že se to očekávalo a pro obě země je to dobrá zpráva. Chceme, aby jim Evropa pomohla dostat se z krize,“ komentoval dnešní rozhodnutí eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Obě země předložily komisi v požadovaném termínu do poloviny října své rozpočtové plány na příští rok spolu s přehledem „účinných kroků“, které ke snížení deficitu provádějí. Komise situaci před dnešním krokem konzultovala s Evropským parlamentem.

Španělsko v létě dostalo na snížení deficitu pod tři procenta další dva roky, respektive do roku 2018. Portugalsko získalo rok navíc. Podobnou úlevu dostala od EU loni Francie. V jejím případě dnes komise konstatovala, že na rok 2017 je její rozpočtový výhled v zásadě v souladu s unijními pravidly, země se ale bude muset více snažit, aby tuto situaci udržela také v dalším roce.

Španělsko loni mělo deficit 5,1 procenta HDP, místo očekávané úrovně 4,2 procenta. Portugalsko hospodařilo se schodkem 4,4 procenta místo 2,5 procenta HDP.

Portugalska se procedura uplatňovaná v případě nadměrného schodku týká už od prosince 2009. V červnu 2013 mu bylo doporučeno odstranit nadměrný deficit nejpozději do konce roku 2015. Španělsko je v podobné situaci od dubna 2009. V červnu 2013 dostal Madrid doporučení nadměrný schodek odstranit nejpozději do konce roku 2016.

Newsletter