EK protestuje proti snaze USA uvalit cla na evropskou ocel

Evropská komise (EK) se bude bránit proti snaze Spojených států zavést až 148procentní clo na dovoz desek z uhlíkové a legované oceli z Evropy do USA. Německo žádá Evropskou unii (EU) o podání žaloby u Světové obchodní organizace (WTO). Podle dnešního sdělení EK jsou pochybnosti USA o férových cenách „uměle nafouknuté.“

Americké ministerstvo obchodu dospělo ve čtvrtek k rozhodnutí uvalit na dovoz ocelových desek výrobců z Rakouska, Belgie, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Jižní Koreje a Tchajwanu clo ve výši od 3,62 do 148 procent. Domnívá se, že dovážené zboží se neprodává za férové ceny. „Zdravý ocelářský průmysl má pro naši ekonomiku a výrobu zásadní význam. Ale naše ocelářství je dnes pod tlakem zahraničních výrobců, kteří prodávají za dumpingové ceny a svůj export subvencují,“ řekl ve čtvrtek americký ministr obchodu Wilbur Ross.

EK v kauze evropské exportéry podporuje, zatím ale nebyla úspěšná. „Našim připomínkám a zvláště těm týkajícím se metodologie, která uměle nafukuje připouštěné dumpingové rozmezí, bohužel nebyla věnována očekávaná pozornost,“ uvedl dnes mluvčí EK. Německo, kterému bylo clo na dovoz ocelových desek stanoveno pro jednotlivé podniky od 5,38 do 22,9 procenta, proto žádá, aby EU zažalovala USA u WTO, informuje agentura Reuters.

Desky, na které se clo vztahuje, se používají pro stavbu budov, mostů, lodí, tankerů, nebo k výrobě železničních vagónů a zemědělských, stavebních a důlních strojů.

Newsletter