Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu po ranním oslabení odmazávají ztráty. Nejvíce posiluje koruna, a to až k hranici 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support.

EK prý v úterý rozhodne proti daňovým dohodám Irska s Apple

Evropská komise v úterý vydá rozhodnutí namířené proti daňovým dohodám Irska s americkým technologickým gigantem Apple. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené s rozhodnutím. Podle jednoho ze zdrojů vyzve komise Dublin, aby po Applu požadoval zpětné doplacení daní v objemu přesahujícím miliardu eur (27 miliard Kč). Komise se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Evropská komise již v roce 2014 obvinila Irsko, že jeho daňová rozhodnutí ve prospěch společnosti Apple mohla být nelegální státní pomocí. Irsko podle komise obešlo mezinárodní daňová pravidla, když Applu umožnilo skrýt před daňovými úřady desítky miliard dolarů výměnou za zachování pracovních míst. Irsko i Apple tato obvinění odmítají.

Apple v irském městě Cork zaměstnává kolem 5500 lidí, což představuje zhruba čtvrtinu jeho celkové pracovní síly v Evropě. Nízké firemní daně přitahují do Irska řadu nadnárodních podniků, jejichž pracovníci se na celkovém počtu zaměstnanců v zemi podílejí téměř desetinou, napsala agentura Reuters.

Spojené státy minulý týden podrobily Evropskou unii kritice kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy dohodnutých s vládami v Irsku a v několika dalších evropských zemích. Zpráva amerického ministerstva financí si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké firmy. To však Evropská komise popírá.

Newsletter