EK: Rozvojový fond pro Afriku podpoří investice za 44 mld eur

Dnes v Evropském parlamentu ohlášený nový evropský plán vnějších investic má významně přispět k řešení příčin nynější migrační krize, řekla novinářům šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Jádrem programu má být nový Evropský fond udržitelného rozvoje (EFSD), který by měl na základě 3,35 miliardy eur (asi 90,5 miliardy Kč) z unijního rozpočtu a Evropského rozvojového fondu přilákat do roku 2020 investice až ve výši 44 miliard (cca 1,2 bilionu Kč).

Komise přitom žádá unijní členské země, aby se na věci podílely. V případě, že přispějí do výše unijní záruky, mohly by investice podle odhadu evropské exekutivy dosáhnout 62 miliard eur (asi 1,7 bilionu Kč), státy by se ovšem mohly také rozhodnout dorovnat a tedy zdvojnásobit celkovou výši investic.

Fond by měl pomoci s rozvojem zemí, které jsou z evropského pohledu klíčové. Je to součást širšího rámce unijní odpovědi na migrační problematiku, kterou komise nabídla před několika měsíci. Předpokladem je, že EU veškerou svou politikou vůči regionům jako je Afrika a Blízký Východ podpoří snahu zvládnou migrační tlaky. Země, které na tom budou s Evropou spolupracovat, tak budou mít šanci získat daleko větší podporu a spolupráci z evropské strany.

Komise dnes připomněla, že hospodářský růst rozvojových zemí je nyní na nejnižší úrovni od roku 2003. Nestabilita a konflikty v Africe i v bezprostředním evropském sousedství jsou zesíleny ekonomickou krizí. Zadlužení a celková situace postižených států pak ještě více snižuje možnost získat přístup k potřebnému financování a investicím. Špatná situace tak dál prohlubuje nynější migrační krizi.

Unie už po summitu s africkými zeměmi na Maltě zřídila na konci roku 2015 svěřenecký fond pro Afriku. Komise do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur z Evropského rozvojového fondu, přispět se zavázaly také členské země.

Newsletter