EK schválila státní pomoc pro řeckou bankovní jedničku Piraues

Evropská komise dnes schválila státní pomoc pro největší řeckou bankovní instituci Piraeus Bank. Vláda v Aténách bance v rámci sanace celého bankovního sektoru poskytne 2,72 miliardy eur (73,5 miliardy Kč), které dostane od eurozóny.

Komise poskytla souhlas s pomocí na základě plánu restrukturalizace banky. Uvítala, že podstatnou část nového kapitálu získá Piraeus Bank od soukromých investorů. „Dodatečná veřejná podpora a další uskutečňování plánu restrukturalizace by bance mělo umožnit návrat k dlouhodobé životaschopnosti a k tomu, aby mohla podpořit oživování řecké ekonomiky,“ uvedla komise podle agentury Reuters.

Evropská centrální banka (ECB) na konci října odhadla, že Piraeus Bank bude potřebovat dodatečný kapitál ve výši 4,93 miliardy eur. Banka z toho získala od soukromých investorů 1,94 miliardy eur a z dalších zdrojů 271 milionů eur. Zbytek poskytne řecká vláda, která na tento účel dostane peníze ze stabilizačního mechanismu eurozóny (ESM).

ECB celkové kapitálové potřeby čtyř největších bank v Řecku odhadla na maximálně 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny později odhadli, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.

ESM před týdnem uvolnil Řecku další dvě miliardy eur ze záchranného programu v objemu 86 miliard eur, na kterém se silně zadlužené Řecko v létě dohodlo s mezinárodními věřiteli. Řecko za to muselo schválit předepsané reformy.

Newsletter