EK varovala Francii, Itálii a další země před velkou nerovnováhou

Evropská komise dnes upozornila Itálii, Francii a tři další státy osmadvacítky na nadměrnou makroekonomickou nerovnováhu. Na základě hloubkové prověrky hospodaření 18 unijních zemí varovala před makroekonomickou nerovnováhou také dalších sedm členských států, včetně Německa, Nizozemska či Švédska. Pozitivní je ale podle komise fakt, že v nerovnovážné situaci je nyní méně států unie než před rokem.

Evropská komise dohlíží na hospodářské výkony unijních zemí v rámci pravidelného každoročního cyklu, v rámci eurozóny posuzuje například návrhy státních rozpočtů. Má také právo země za nedodržování pravidel potrestat.

Na jaře by na základě nedávno zveřejněných pracovních dokumentů o situaci v jednotlivých státech měla unijní exekutiva vydat svá doporučení, co mohou členské země letos udělat ke zlepšení výkonu svých ekonomik.

Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis dnes ocenil, že v makroekonomické nerovnováze je nyní méně zemí než loni. „Problémy ale stále existují a jsou v několika státech zdrojem nestability. Musejí pokračovat strukturální reformy s cílem zvýšit konkurenceschopnost,“ uvedl. Země podle něj mají dál snižovat vysoké zadlužení veřejného a soukromého sektoru, řešit situaci na pracovním trhu a udržitelnost svých sociálních systémů a také pracovat na kvalitnějším prostředí pro podnikání.

Nadměrnou nerovnováhu letos komise zaznamenala u Itálie, Francie, Portugalska, Bulharska a Chorvatska.

Chorvati, Francouzi a Portugalci přitom musejí přijít s kroky, které situaci změní, jinak jim může hrozit postih. Důvodem jsou u nich většinou vysoké zadlužení, velká nezaměstnanost či slabé bankovní systémy.

Méně problematický, přesto však nerovnovážný stav byl shledán v případě Irska, Slovinska, Španělska, Finska, Německa, Nizozemska a Švédska.

Z podrobného sledování nyní žádné potíže nevyplynuly pro Británii, Rakousko, Belgii, Estonsko, Maďarsko a Rumunsko. Česká republika patří mezi země, jejichž hospodářství ani hloubkovou prověrku nepotřebovalo.

Newsletter