EK výrazně zhorší odhad růstu řecké ekonomiky

Evropská komise hodlá výrazně snížit odhad letošního růstu řecké ekonomiky. Německému listu Handelsblatt to v rozhovoru pro pondělní vydání řekl místopředseda komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.     

„V zimě jsme letošní růst Řecka odhadovali na 2,5 procenta. Naše jarní prognóza pro Řecko bude pesimističtější,“ řekl Dombrovskis. Poslední výhled komise předpokládal, že Řecko úspěšně dokončí mezinárodní záchranný program. Atény se však stále nedokázaly dohodnout na podobě reforem, kterými mezinárodní věřitelé podmiňují vyplacení zbývající části pomoci.     

Loni se řecká ekonomika po šesti letech vrátila k růstu, který dosáhl 0,7 procenta. Míra nezaměstnanosti však zůstává více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem v celé Evropské unii. Přední řecký hospodářský institut IOBE v úterý snížil odhad letošního růstu řecké ekonomiky na pouhé jedno procento. Ještě v lednu předpovídal, že hrubý domácí produkt Řecka v letošním roce stoupne o 2,3 procenta. IOBE je tak nyní pesimističtější než řecká vláda, která letošní růst odhaduje na 1,4 procenta. 

Newsletter