Ekologové: Průzkumy pro úložiště by se měly pozastavit všude

Pozastavení průzkumu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu by se mělo týkat všech sedmi vytipovaných lokalit. Vyplývá to z reakcí ekologů na dnešní vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), že úložiště jaderného by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v Kraví hoře na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční.

Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla, který postup státu ohledně jaderného úložiště dlouhodobě kritizuje, ČTK řekl, že je třeba jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno. Upravit by se měla podle něj i legislativa, zejména přijmout zákon posilující práva obcí při výběru úložiště.

Lokality Horka a Kraví hora jsou podle Mládka jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. Pokud se ukáže, že tato místa nejsou pro úložiště vhodná, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí.

Sequens uvedl, že ministr přehlédl výsledky místních referend, v nichž lidé jaderné úložiště odmítli. „Najednou jako by o nich vůbec nebyla řeč,“ podotkl. Starostové z Horky a Kraví hory dnes uvedli, že jsou vyjádřením Mládka zaskočeni.

Zelení požadují posílení práv obcí. „Už více než rok se čeká na to, kdy MPO předloží návrh věcného záměru zákona, který má roli obcí posílit. Nyní už reálně hrozí, že se v tomto volebním období zákon schválit nepodaří. Je otázka, jestli taková situace vlastně ministru Mládkovi a jaderné lobby nevyhovuje,“ vyjádřil se místopředseda Strany zelených Petr Kutílek. Mládek řekl, že zákon bude v krátké době zaslán do meziresortního připomínkového řízení.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065.

Newsletter