Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Ekonom EBRD: Rusko kvůli sankcím sklouzne do recese

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je přesvědčena, že ruská ekonomika sklouzne do recese. Podle ní k tomu přispějí sankce, které na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi uvalily západní země.

„Myslíme si, že je teď ještě pravděpodobnější, že Rusko spadne do recese…. určitě,“ řekl na tiskové konferenci hlavní ekonom EBRD Erik Berglof, jehož citovala agentura Reuters. 

Putin: Rusko se chystá na strašlivý pád cen ropy

Ve svém zářijovém výhledu EBRD uvedla, že letos bude ruská ekonomika stagnovat, příští rok ale už o 0,2 procenta klesne. Ještě v květnu přitom banka na příští rok předpovídala růst, a to o 0,6 procenta. 

EBRD rovněž upozornila, že pokud Evropská unie a Spojné státy přijmou přísnější sankce, ruská ekonomika klesne. Sankce podle EBRD mají dopad hlavně na podnikatelskou důvěru v Rusku, omezují přístup podniků a bank na mezinárodní kapitálové trhy a usnadňují odliv kapitálu ze země. 

Padající rubl nafukuje dluh ruských firem a vzbuzuje strach

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury, a také podporovat soukromé podnikání a privatizaci. 

V České republice již EBRD nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Letos v červenci EBRD zmrazila nové investiční projekty v Rusku.

Ruské zlato skupuje centrální banka

Newsletter