Ekonomické důsledky brexitu by závisely na novém uspořádání s EU

Případný odchod Británie z Evropské unie charakterizuje z pohledu ekonomiky a finančních trhů především nejistota, co by nastalo po čtvrtečním referendu. Shodují se na tom Češi pracující v londýnském finančním středisku City, které ČTK oslovila. Domnívají se také, že by se City s novou situací vyrovnala, i když klíčové bude, na jakých podmínkách by se Británie s EU dohodla. Některé firmy přesto s obchodováním vyčkávají do čtvrtka.

„Nikdo neví, co bude, nikdo neví, jak to bude vypadat, kdyby nastal brexit,“ řekl ČTK Ladislav Hornan, předseda Česko-britské obchodní komory a partner mezinárodní poradenské a účetní společnosti UHY.

„Firmy čekají, co bude, ale žádná panika nikde není,“ řekl. „Panikaří jen vláda.“

Britský ministr financí George Osborne, který je proti brexitu, v neděli řekl, že mezinárodní investoři již stahují peníze z Británie a domácnosti odkládají nákupy domů a aut.

Podle Hornana bude záležet na tom, jak by se Británie dohodla s EU na dalších podmínkách. „Samozřejmě je nejlepší, aby nejistota byla co nejkratší … říká se, že to bude trvat léta, než se vše dohodne, ale obchod se nezastaví,“ dodal.

Pokud jde o celkové ekonomické dopady brexitu, budou prý určitě negativní reakce, ale jen těžko je přesněji odhadovat. Podle stoupenců Remain (Setrvání v EU) ekonomika zeslábne, ale já myslím, že to nikdo neumí dostatečně předpovědět, řekl Hornan.

Ta nejistota bude prý spíš na měnových a akciových trzích. To je ale trochu jiná nejistota, než co se týče firem, co něco vyváží a dováží. Takže já si nedovedu představit, že by se něco absolutně změnilo, řekl. „Pokud se politici dohodnou, tak by neměly být problémy.“

Zdůraznil také, že City má velkou schopnost se přizpůsobovat změněné situaci a čelit krizím – jako po roce 2008. Síla tam je, řekl.

Připustil, že se spekuluje, že by se některé banky mohly přesunout do Frankfurtu kvůli obchodování na trhu s eury – kdyby EU zakázala obchodování s eury ze států, které nejsou v eurozóně. „Ale nevím, jestli se jednotlivé banky připravují. Ale zřejmě ano, je to vidět na klesající měně. Ale euro pokleslo také. A burza šla dolů za čtyři měsíce snad o 10 procent,“ řekl.

Nemyslí si ale, že by na brexit opravdu došlo. „Můj odhad je, že většina lidí se bude bát perspektivy změny a zvolí Remain. I když to bude myslím malá většina,“ řekl Hornan.

O nejistotě mluvil i Čech, který pracuje v City pro americkou investiční banku a chtěl raději mluvit anonymně. Některé firmy obchodující s akciemi vyčkávají do čtvrtka, řekl. Podle něj je City pro EU. Ale i kdyby došlo na brexit, tak finanční sektor je podle něj kreativní a vymyslí cesty, jak se s ním vypořádat.

Znamenal by například přijetí dalších právníků kvůli novým předpisům. Čekáme, jak to dopadne, ale máme i odbočky po Evropě, dodal. I když žije v Londýně léta, neměl potřebu si nechat udělat britský pas. Český úplně stačil, díky tomu, že jsme v EU, řekl.

Podle dalšího Čecha, který pracuje v City a kvůli pravidlům své firmy nechtěl uvést své jméno, by byl brexit pro obě strany nevýhodný. Z ekonomického hlediska to vůbec nedává smysl. Na rozvod vždy doplatí oba, každý rozvod něco stojí, prohlásil.

Každá finanční firma v Londýně bude mít podle něj méně zakázek z Evropy. Budou si muset otvírat pobočky ve Frankfurtu a to bude znamenat další náklady, řekl.

Snad jediným pozitivním důsledkem brexitu by prý mohl být předpokládaný pokles cen nemovitostí, které se v posledních letech vyšplhaly do závratné výšek a jsou pro průměrně vydělávající Londýňany nedostupné. Ale dobré to nebude samozřejmě pro ty, kdo si vzali hypotéku a koupili si dům, uvedl.

Newsletter