Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Ekonomický komentář ČBA: Březnová inflace zrychlila nad očekávání na 12,7 %

Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen potupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Je tak poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne, prozatím předpokládáme 14,5 % v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 % a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad  6 %.

Nepřekvapí, že jedním z největších faktorů březnového zrychlení cen byly ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzínu byla oproti únoru vyšší o 7 Kč, cena nafty pak o 10 Kč, ceny pohonných hmot proto meziměsíčně poskočily o rekordních 21,7 % a jejich meziroční dynamika zrychlila ze 30 na 50 %. Jen tento faktor způsobil zrychlení meziroční inflace v březnu o 0,7 procentního bodu.

Dále opět zrychlily ceny energií, zejména plynu pro domácnosti. Cena elektřiny meziročně zrychlila z 22,6 na 24,7 % yoy, cena plynu pak z 28,3 na 37,7 % yoy. Tyto faktory přispěly k meziročnímu zrychlení cen o 0,3 procentní body, obdobně jako v minulém měsíci. V březnu však dále rostly i ceny zboží a služeb pro opravy bytů či imputované nájemné (16,3 % z 15,7 %) následkem růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů. Růst cen v kategorii bydlení tak dosáhl meziročně 17,6 % a je nejvyšší od konce roku 1998 (na začátku roku 1998 přesahoval 30 %). Historicky nejvyšší růst v časové řadě od roku 1996 však již zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování. Tyto kategorie přispěly ke zrychlení inflace dále i v březnu. Ceny služeb v březnu zrychlily z 9,6 % na 10,4 %, ceny zboží pak z 12 % na 14,3 %.

Na rozdíl od odhadů před ruským úrokem na Ukrajinu se tak letošní inflace posune o několik procentních bodů výše a bude tak nejvyšší od roku 1993. Inflační odhady se však budou měnit průběžně dle přicházejících čísel. Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne. Nyní však předpokládáme vrchol ve výši 14,5 % v polovině letošního roku a za celý letošní rok průměrnou inflaci kolem 13 %. Trh vzhledem k dalším proinflačním vlivům dle vývoje tržních sazeb čeká, že ČNB letos zvýší sazby mírně nad 6 %.

Newsletter