Ekonomický komentář ČBA: Ceny výrobců v květnu dále citelně zrychlily, zejména v zemědělství. Ceny potravin tak budou dále růst

Růst cen výrobců v květnu dále plošně zrychlil, zejména v zemědělství pokračoval výrazný meziměsíční růst o 6 %, a to i o po rekordním dubnovém 8% zdražení. To způsobilo meziroční zrychlení růstu cen výrobců na téměř 40 % z dubnových 35 %. Růst cen u průmyslových výrobců sice z meziměsíčního pohledu mírně zvolňuje, ale meziroční dynamika dále přidala z 26,6 na bezmála 28 % a citelný růst pokračuje například u potravinářské výroby. Dnešní čísla z výrobního sektoru tak příliš nepotěšila, jelikož signalizují pokračující inflační tlaky zejména v zemědělství, což se bude dále promítat do růstu cen potravin. Ty již v květnu meziročně zdražovaly o 15 %, nicméně tento trend nekončí. Květnové hodnoty cen výrobců tak předznamenávají další růst spotřebitelských cen a vzhledem k dalšímu přepisu drahých energií do cen pro domácnosti v druhé polovině roku bude nakonec ještě „příznivý“ výsledek, pokud se letos inflace udrží pod hranicí 20 %.

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně dále zrychlily o 1,9 %. To je určité zvolnění a nejslabší růst v letošním roce, z meziročního pohledu však ceny dále zrychlily z 26,6 na 27,9 %. V některých částech průmyslových výrobců již lze pozorovat určité zvolnění růstu cen, zejména v položkách, které citelně zdražovaly na přelomu roku (například chemické látky), v některých okruzích však růst cen pokračuje svižně. Například u potravinářských výrobců ceny zrychlily z 15,5 na více než 19 % yoy.  Ceny průmyslových výrobců bez energií rostly o 19,4 % yoy (oproti 17,7 % v dubnu a 12,8 % v lednu).

Ceny stavebních prací rostly o 13,5 % (z 12,9 %) a ceny materiálů pak o 26,5 % z 19,5 % na začátku roku. Ceny služeb pro podniky také pokračovaly v mírném růstu z 5,5 na 5,8 % yoy.

Další citelné zrychlení však přišlo u cen zemědělských výrobců, kde ceny po rekordním dubnovém zdražení o 8 % mom rostly o dalších 6 %. Meziroční dynamika pak zrychlila z 35 na téměř 40 %. Ceny rostlinné výroby z 50 na 55 %. Zde se projevuje zejména růst cen obilovin, které zrychlily z dubnových 50 na 60 % v květnu. Ceny pšenice rostou meziročně již o 64 % (v dubnu +55 %), ceny žita o 82 %.

Ceny výrobců tak stále indikují výrazné cenové tlaky z výrobního sektoru, zejména v případě cen potravin. To bude odkládat očekávaný vrchol inflace až na konec letošního roku a ačkoli jsou odhady v současné situaci velmi nejité, zdá se, že další zdražování potravin a energií převáží působení vyšší srovnávací základny z druhé poloviny minulého roku. Vzhledem k uvedenému vývoji tak bude inflace v dalších měsících patrně dále zrychlovat a nakonec bude „úspěch“, když letos zůstane pod 20% hranicí.

Newsletter