Ekonomický komentář ČBA: Ceny výrobců v říjnu citelně zrychlily

Ceny výrobců v říjnu dále citelně zrychlily, ceny průmyslových výrobců rostly nad očekávání trhu (11,6 % yoy oproti 10,3 %) a meziroční růst přidal ze zářijových 9,9 %. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od ledna 1992. Zrychlily také ceny zemědělských výrobců, zejména rostlinné výroby, stavebních prací a služeb (graf 1). Inflační tlaky z výrobního sektoru tak sílí, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace. Problémem zůstávají nadále vysoké ceny energií, které jsou stále oproti situaci ze začátku letošního roku násobné a začnou se tak do konečných cen propisovat poměrně plošně.

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily meziměsíčně o 1,9 %, což by nejvyšší meziměsíční růst od ledna 2008. Zrychlení říjnových cen v průmyslu bylo taženo zejména kategorií koksu a rafinovaných ropných produktů, dále odvětvím výroby elektřiny a chemických látek, a také těžbou a dobýváním. Tento skokový vývoj souvisí zejména se současnou energetickou krizí. Řada dalších cen však nadále roste dvouciferným tempem, například ceny dřeva (+25 % yoy), chemických látek (+45 % yoy), kovových výrobků (+27 % yoy).  Celkově tak ceny průmyslových výrobců v říjnu meziročně zrychlily o 11,6 %, což je nejvyšší dynamika od začátku roku 1992.

Ceny stavebních prací zrychlily z 6,6 na 7,5 % a ceny materiálů rostou o téměř 17 % (v září o 16,5 %). Výrazné zrychlení pak přišlo u cen zemědělských výrobců, ty přidaly z 9,5 % na 14,1 %, za čímž stojí zejména růst ceny rostlinné výroby. Ta  vrostla ze zářijových 13% na 18,5 %. Ceny obilovin jsou vyšší meziročně o 23 % a je tak patrné, že se tento vývoj odrazí v konečných cenách potravin. Jak naznačuje graf 2, ceny potravin s určitým zpožděním na růst cen zemědělských výrobců reagují a lze tak očekávat, že ceny potravin budou v příštích měsících na tento vývoj reagovat (graf 2). Ceny tržních služeb vrostly z 1,6 na 1,9 % .

Inflační tlaky z výrobního sektoru tak sílí, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace. Důležitým faktorem cen výrobců jsou ceny energií, které začaly od konce léta citelně zdražovat. Situace se v tomto ohledu však příliš nezlepšuje. Ceny sice mírně klesly oproti vrcholům ze začátku října, stále jsou však ve srovnání s cenami na začátku letošního roku násobné. Například cena plynu dle kontraktů futures na rok 2022 zůstává kolem 50 eur oproti necelým 20 ze začátku roku (viz graf 3). Tento vývoj předznamenává další růste cen výrobců v příštích měsících.

Newsletter