Ekonomický komentář ČBA: Česká národní banka příští týden zvýší sazby opět výrazněji, pravděpodobně o 0,75 p.b.

Česká národní banka příští týden opět zvýší úrokové sazby výrazněji, pravděpodobně o 75 bodů. Nová prognóza ČNB reviduje odhad inflace v letošním roce z 5,6 % na zhruba 8 %. S tím se posune výše také dosavadní trajektorie úrokových sazeb, která v polovině roku dosáhne patrně vrcholu ve výši 5 %, v druhé polovině letošního roku však může centrální banka začít úrokové sazby opět snižovat, což bude pravděpodobně naznačovat i nová prognóza.

Únorové jednání ČNB příští týden bude spojeno i s novou makroekonomickou predikcí. Je jisté, že výhled na inflaci v letošním roce se oproti té podzimní citelně zvýší. Zástupci ČNB již dopředu naznačili, že očekávají inflaci v prvních měsících roku nad 9 % (9,2 % v lednu, 9,6 % v únor), obdobný výhled zveřejnilo minulý týden ministerstvo financí, které čeká průměrnou inflaci v letošním roce ve výši 8,5 %. Ačkoli inflace v predikci ČNB může závěrem roku zpomalovat rychleji, průměrná hodnota se bude patrně také pohybovat kolem 8 %. Revize z listopadových 5,6 % tak bude výrazná.

K tomu je potřeba zmínit, že poslední indikátory z ledna dále poukázaly na plošné očekávání firem ohledně růstu cen v příštích třech měsících, proinflačně působí také zdražující ropa, která se dostala k hranici 90 dolarů za barel (Brent) a její cena je tak nejvyšší od října 2014. Zrychlení inflace začátkem roku tak může být výraznější. Toho jsou si dle poslední komunikace vědomi i zástupci centrální banky, kteří komunikačně veřejnost připravují na možnost, že se inflace na několik měsíců zkraje roku přehoupne přes 10% hranici.

Proinflačním směrem začal v letošním roce působit kurz koruny, který se v průběhu ledna dostal pod hranici 24,3 Kč za euro. Dosavadní průměrný lednový kurz činí 24,47 Kč za euro a je tak velmi blízko předpokladu listopadové prognózy ČNB, která čekala pro 1. čtvrtletí průměrný kurz 24,4 Kč za euro, závěrem roku pak 24,1 Kč za euro. Oproti průměrnému prosincovému kurzu koruna v lednu vůči euru posílila o 3 %. Celková síla transmise kurzu koruny do inflace však není příliš vysoká, v ČR se odhaduje mezi 10-15 %, to znamená, že pokud by kurz posílil o 10 %, znamenalo by to snížení meziroční inflace o 1 až 1,5 p.b. v horizontu zhruba půl roku. Ani současné posílení koruny tak inflaci již příliš neztlumí.

Poslední komentáře představitelů ČNB naznačují, že v únoru lze očekávat ještě výraznější zvýšení sazeb. Poté by se mohlo přistoupit již k mírnějším změnám dle potřeby, obecně však představitelé ČNB naznačovali, že by sazby neměly vystoupat nad 5 %. To je podmíněno tím, že se výrazněji inflační tlaky neposunou, nicméně dle našeho názoru by akcelerace inflace musela být výrazná, jelikož členové bankovní rady o maximální 5% hranici sazeb hovoří i přesto, že jsou si vědomi možného rychlejšího růstu inflace zkraje roku nad 10 %. Novinkou v komunikaci posledních dní je však již diskuze o tom, že by takto vysoké sazby neměly v tuzemské ekonomice zůstat delší dobu a v závěru letošního roku by se již mohly začít snižovat.

Trh nyní čeká, že se sazba 3M Pribor dostane na vrchol kolem 5 % v druhém čtvrtletí letošního roku, v druhé polovině roku by však měly sazby již začít klesat. Na konci letošního roku by se měla sazba 3M Pribor pohybovat kolem 4,5 %, trh tak v průběhu letošního roku počítá již se snižováním sazeb.

Na základě posledních komentářů z ČNB a obecně proinflačním rizikům tak lze očekávat, že ČNB zvýší příští týden úrokové sazby ještě razantněji, a to patrně o 75 bodů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter