Euro je proti dolaru v zisku. Kurz krátce zpevnil nad hranici 1,0600 EURUSD. Procyklické měny jsou v zisku. Posilují i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 24,60 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Hypoteční sazby v říjnu vzrostly na 2,54 %, objemy poskytnutých hypoték zůstávají silné

Průměrná hypoteční sazba v říjnu dle dat ČBA vzrostla z 2,43 na 2,54 %. Banky v říjnu poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 40 mld. Kč., což je nepatrně více než v září. Z tohoto objemu tvoří přes 31 mld. Kč hypotéky nové a přes 9 mld. Kč pak hypotéky refinancované.

Zájem o hypotéky dle ČBA Hypomonitoru pokračoval i v říjnu, kdy banky a stavební spořitelny (dále jen „banky“) poskytly hypotéky v celkovém objemu 40,4 mld. Kč. Jde dokonce o hodnotu nepatrně vyšší než v září. Z celkového objemu poskytnutých hypoték převyšující 40 mld. Kč činily nové hypotéky 31,2 mld. Kč, což je oproti září nárůst o více než 1 mld. Kč. Objem refinancovaných hypotečních úvěrů pak dosáhl 9,2 mld. Kč, z toho necelých 7 mld. Kč byly refinancované úvěry z jiných finančních institucí a 2 mld. Kč úvěry refinancované interně. Oproti září byl naopak objem refinancovaných úvěrů o 1 mld. Kč nižší

Při pohledu na nově poskytnuté hypotéky bez refinancování banky v říjnu poskytly 9 318 hypoték, oproti září se tak počet nově poskytnutých hypoték zvýšil (z 9 064 v září). Průměrná hypotéka v říjnu dále mírně rostla, a to na 3,35 mil. Kč. V případě refinancování úvěru je objem hypotéky v průměru o 800–900 tis. Kč nižší.  Nové hypotéky jsou nejvíce poskytovány za účelem koupě nemovitostí, ty tvoří necelých 70 % objemu nově poskytnutých hypoték.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypotečních úvěrů v říjnu vzrostla na 2,54 % ze srpnových 2,43 %. Růst sazeb tak pokračuje v obdobném tempu jako v předešlých měsících, a to navzdory tomu, že centrální banka citelně urychlila růst svých základních sazeb. Pomalejší růst realizovaných hypotečních sazeb souvisí s tím, že se postupně uzavírají smlouvy, které začaly banky s klienty rozjednávat v předešlých měsících ještě s příznivější úrokovou sazbou.

Hypoteční sazby se nemusí vyvíjet v tandemu se sazbami centrální banky, jelikož reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností. V nich se promítá řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamiku obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností  postupně rostou již od druhé poloviny minulého roku, v posledních měsících však jejich růst zrychlil a nyní jsou nejvyšší za zhruba posledních deset let. To naznačuje, že i růst hypotečních sazeb bude v příštích měsících postupně dohánět růst tržních úrokových sazeb. Dle oficiálních statistik České národní banky se hypoteční sazba v říjnu roku 2011 pohybovala na úrovni 3,9 %.

Newsletter