Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Inflace v prosinci zrychlila na 6,6 %, bez vlivu DPH by byla u 8 % a v lednu se tak pravděpodobně přiblíží 10% hranici

Inflace v prosinci zrychlila z listopadových 6 % na 6,6 % v souladu s odhadem trhu. Za zrychlením stály zejména vyšší ceny potravin. Meziroční růst cen je však stále ovlivněn odpuštěním DPH u energií, bez kterého by se inflace pohyboval již poblíž 8 %. Efekt vlivu DPH odezní v lednu, zároveň lze očekávat zrychlení cen, jelikož řada firem a obchodníků mění ceny právě začátkem roku. Lednová inflace se tak může podívat k 10% hranici a jednociferná hodnota bude nakonec ještě pozitivní zprávou. V druhé polovině letošního roku začne inflace zpomalovat, celoroční průměr bude patrně nad 7 % a půjde tak o nejvyšší inflaci od roku 1998, kdy dosáhla 10,7 %.

Hlavní příčina meziročního zrychlení inflace šla v prosinci na vrub cenám potravin. Ty zrychlily meziměsíčně o 0,7 % a jejich meziroční dynamika tak poskočila z 2 na 4,1 %. Příspěvek této kategorie k meziročnímu růstu cen se tak oproti listopadu zvýšil o 0,4 pb. Dalším faktorem byly ceny automobilů (2,4 % mom), které zvýšily příspěvek kategorie doprava. Ceny pohonných hmot v prosinci nepatrně poklesly, jejich meziroční růst však zůstává poblíž 30 %. Dalším faktorem bylo zrychlení cen odívání a obuvi, v opačném směru pak působily ceny vína a lihovin, viz tabulka. Ceny služeb v prosinci zrychlily ze 7,5 % na 7,8 %. Samotné imputované nájemné táhnoucí inflaci v minulých měsících již zrychlilo v prosinci méně, a to z 14,3 na 14,7 % yoy. Bez této položky  by činila prosincová inflace 5,7 %.

Za celý rok 2021 inflace v průměru činila 3,8 %. Nejvýznamněji k inflaci přispěly náklady spojené s pořízením a rekonstrukcí vlastnického bydlení (tzv. imputované nájemné), což zrcadlí růst cen nemovitostí, ale také cen stavebních materiálů a stavebních prací zejména v druhé polovině minulého roku. Stejně jako předloni přispěly k inflaci také ceny tabákových výrobků, za čímž stojí růst spotřební daně. Dalším významným faktorem byly ceny pohonných hmot, které meziročně vzrostly o téměř 15 %. Ačkoli část meziroční dynamiky byla dána i nízkou srovnávací základnou z roku 2020, kdy ceny citelněji klesly příchodem pandemie, v druhé polovině roku se ceny pohonných hmot v nominálním vyjádření dostaly jen těsně pod vrchol z konce roku 2012, kdy cena benzínu překonala 38 Kč za litr. K inflaci v kategorii „doprava“ pak přispěly také významně ceny automobilů. Dalším důležitým faktorem byly ceny ve stravování a v restauracích, které již několikátým rokem (od r. 2017) rostou zhruba o 5 % ročně. Obecně byl však růst cen velmi plošný, zejména cen služeb (4,4 %). Klesající ceny byly spíše výjimečné, tradičně však poklesly například ceny mobilních tel. nebo menších domácích spotřebičů. Navzdory energetické krizi také v průměru poklesly ceny energií, a to právě z důvodu odpuštění DPH v závěru roku (růst cen jednotlivých kategorií spotřebního koše.

V lednu z inflace odezní efekt odpuštění DPH, bez kterého by již nyní inflace byla poblíž 8% hranice. S tradičním lednovým zdražováním, které v letošním roce bude velmi pravděpodobně plošné, tak lze očekávat další citelnější zrychlení inflace směrem k 10% hranici. Věrohodně odhadnout lednovou inflaci nyní téměř nelze. Jednociferná hodnota však bude v současném období plošného růstu cen nakonec ještě pozitivní zprávou. Lednová inflace pak hodně napoví ohledně inflačního výhledu na celý letošní rok. Inflace dosáhne vrcholu pravděpodobně v prvním čtvrtletí, pak by měla začít klesat, rychleji pak v druhé polovině roku. Za celý letošní rok však prozatím vidíme průměrnou inflaci na 7,5 %. Překoná tak dosavadní rekord z roku 2008 a bude tak pravděpodobně nejvyšší od roku 1998, kdy se přiblížila 11 % %. Viceguvernér Mora dnes naznačil, že ještě v únoru a možná březnu lze čekat vyšší než standardní růst sazeb. Od května již čeká spíše standardní kroky po čtvrtkách procentního bodu.

Newsletter